środa, 30 maja 2018

Warto pomyśleć

Christopher André zachęca do praktykowania podejścia "tylko to", tylko chodzenie (bez telefonowania), tylko jedzenie (bez czytania, bez słuchania radia), tylko słuchanie (bez przygotowywania swoich odpowiedzi, czy oceniania tego co ktoś właśnie mówi). Działanie w sposób uważny pozwala lepiej zrozumieć, kiedy działania stają się zbędne, wyczuć chwilę kiedy nie potrzebujemy już jeść (pić), podpowiada kiedy zacząć milczeć, a kiedy zabrać głos. Np. po przeczytaniu artykułu (po rozmowie telefonicznej) nie zaczynajmy kolejnego, dajmy sobie chwilę by poczuć w swoim umyśle echo przetwarzanych słów. Charaktery 6/2018

wtorek, 29 maja 2018

Elaboracja, czyli...

opracowywanie, poprawia pamięć dzięki aktywnemu tworzeniu nowych połączeń między tym co chcemy zapamiętać a wcześniejszą wiedzą, która jest już w pamięci długotrwałej.
Np. poznajesz nową osobę i chcesz zapamiętać jej nazwisko. Powtarzasz je, aż będziesz mogła je zapisać, tymczasem ktoś nieoczekiwanie pyta Cię o godzinę. Po udzieleniu odpowiedzi zdajesz sobie sprawę, że już go nie pamiętasz.
Wniosek: wielokrotne powtarzanie czegoś pozwala na chwilowe utrzymanie powtarzanej informacji w pamięci, tymczasem powiązanie nowych informacji z tym co już wiesz, prowadzi do powstania wspomnienia.

czwartek, 24 maja 2018

Na stres

Ćwiczenie. Zadaj sobie trzy pytania.
1. Co w największym stopniu wywołuje u Ciebie ostatnio stres? (Korek w drodze do pracy/na szkolenie)
2. Co najgorszego w tej stresujące sytuacji może się wydarzyć? (Spóźnienie się)
3. Jaką jedną rzecz można zrobić, żeby rozwiązać problem swojego stresu? (Zadzwonić i uprzedzić o spóźnieniu). Ćwiczenie dobrze jest wykonać na głos do lustra, mówiąc do siebie wolniej niż zwykle.

poniedziałek, 21 maja 2018

Cudowne dzieci - Picasso

Picasso odnajdywał okazję do tworzenia we wszystkim: brał kamień wyrzucony przez morze i rył w nim obraz sowy, wyrzeźbił pawiana tworząc jego twarz z dwóch zabawkowych samochodów, "Głowę byka" wykonał z siodełka i kierownicy roweru, które znalazł na złomowisku.
"To było niemal na poziomie neurologicznym, miał w sobie coś, co zmuszało go do nieprzerwanej aktywności" tak opisuje Picassa jego wnuczka, historyk sztuki Diana Widmaier. 
Doskonała i pojemna pamięć artysty służyła mu za istny magazyn inspiracji. Najlepszym przykładem jego twórczej sprawności była zdolność zestawiania ze sobą różnych rzeczy (Emilie Bourard, Musée Picasso Paris). National Geographic Polska 05/2018

niedziela, 20 maja 2018

Pamięć węchowa

Pamięć węchowa wpływa na funkcje organizmu, np. pozytywne wspomnienia mogą powodować spowolnienie i zwiększenie głębokości oddechu, zwiększenie liczby pozytywnych emocji, poprawę nastroju, zmniejszenie stresu a nawet złagodzenie stanów zapalnych w organizmie. 
Co ciekawe, moment kiedy zaczynamy tracić węch może być pierwszym sygnałem wykrycia zaburzeń neurodegeneracyjnych. 
Charaktery 5/2018

czwartek, 17 maja 2018

Cudowne dzieci

Ellen Winner, prof. w Boston College ustaliła, że dzieci rozwinięte ponad swój wiek cieszą się znakomitą pamięcią wzrokową, przywiązują niezwykłą wagę do szczegółów i potrafią realistycznie rysować oraz oddawać głębię obrazów na całe lata przed swoimi rówieśnikami. Uważa, że te dzieci mają wrodzony talent, którego siłę napędową stanowi "pasja skłaniająca je do doskonalenia się" uczucie silne na tyle, że czują się zmuszone malować, kiedy tylko się da. National Gegraphic Polska 05/2018

środa, 16 maja 2018

Warto pomyśleć

Istnieje przekonanie, że eksperci osiągają swoją pozycję dzięki wrodzonemu talentowi. Tymczasem "niezależnie od faktycznego wkładu wrodzonych zdolności w sukces, wkład ten jest niewielki w porównaniu z rezultatami ćwiczeń." (Ericsson)

Gdy pomyślisz: "Nie mam zdolności, by zostać...". popraw się i pomyśl: "Raczej nie mam woli (możliwości), by ćwiczyć wystarczająco dużo, by zostać..."

niedziela, 13 maja 2018

Metaforyzowanie

Umysł jest jak...

Umysł jest trochę jak ogród. Jeśli go nie nawozimy i nie uprawiamy, zarosną go chwasty. Erwin G. Hall

sobota, 12 maja 2018

Sposoby obniżania stresu

Obserwuj swoje ciało.
Nazywaj swoje uczucia.
Uprawiaj sport.
Nadaj sens, temu co Ci się przydarza.
Popełniaj błędy i ucz się.
Zrób sobie autocoaching.
Więcej TUTAJ

piątek, 11 maja 2018

Wyłowione z sieci

Pomysłowe cukierki na ból gardła, zamienione w głowy cierpiących śpiewaków, ujawniają swoją moc po odwinięciu papierka- źródło .

czwartek, 10 maja 2018

A to ciekawe

Bostoński szlak wolności to przykład umieszczania wiedzy w świecie. Ułożono czerwoną linię z cegieł, która prowadzi do najważniejszych zabytków miasta. 
Zamiast "upchnąć" wiedzę w głowie turystów albo stworzyć przewodnik na smartfony wykorzystano umieszczenie informacji w otoczeniu.

wtorek, 8 maja 2018

Rezerwa poznawcza

Rezerwa poznawcza to nasz kapitał intelektualny, na który pracujemy całe życie. Nasze mózgi różnią się między sobą szybkością przetwarzania informacji. I tak mózg robotnika prawdopodobnie będzie potrzebował więcej czasu i wysiłku na zadania związane z planowaniem, np. podróży niż mózg właściciela firmy. Ten drugi w wyniku długiej edukacji i wymagającej pracy wytworzył bardziej rozbudowaną sieć neuronów i do wykonania tego samego zadania będzie potrzebował niewielką jej część, a pozostałe połączenia neuronalne wykorzysta do innych zadań. Z jednej strony ta "moc" umożliwia przystosowanie do nowych okoliczności a z drugiej, jak uważa Yaakov Stern u osób, które mają dużą rezerwę poznawczą choroba Alzheimera rozwija się wolniej... bo jest więcej neuronów mogących zastąpić zniszczone komórki.

niedziela, 6 maja 2018

Co się dzieje w Twoim mózgu?

Gdy uczysz się czegoś nowego wkładasz w to wiele wysiłku, to odpowiednik jazdy pod górę i w konsekewncji zużywasz dużo glukozy (jedno z podstawowych źródeł energii w ciele). Kiedy wykonujesz znane sobie zadania Twój mózg działa wydajniej, to odpowiednik zjeżdżania z górki.

Aktywność mózgu badał amerykański psycholog Richard Haier i wykazał, że osoby uzyskujące wyższe wyniki w testach zużywają mniej glukozy niż osoby z niższymi wynikami. Wyćwiczony mózg potrzebuje mniej energii.  Więcej TUTAJ

sobota, 5 maja 2018

Umiejętności a wiedza

Czy możliwe jest osiągnięcie biegłości w jakiejkolwiek dziedzinie bez praktyki?
Jeżeli odpowiedź brzmi nie masz do czynienia umiejętnością. 
Jeżeli jesteś na godzinnym szkoleniu z ..., to jedynie zapoznajesz się z umiejętnościami. Wszystko czego się uczymy, musi zostać przekazane do pamięci długoterminowej przez praktykę. Niektóre z umiejętności są bardziej złożone i wymagają informacji zwrotnej.

piątek, 4 maja 2018

Pamięć a medytacja

Badania z udziałem mnichów wykazały, że mają oni niezwykle dobrą pamięć krótkotrwałą, większość ludzi przechowuje, np. obraz przez kilka (kilkadziesiąt) sekund, mnisi-osoby medytujące nawet godzinę. Podobnie menadżerowie, kiedy stosują ćwiczenia relaksacyjne, lepiej zapamiętują.
Więcej w artykule  Moc-medytacji.


wtorek, 1 maja 2018

Pogromcy stresu

Gdy podejrzewamy, że ktoś zauważy drobny błąd w naszej prezentacji metodą przeciwdziałania dystresowi jest zmniejszanie prawdopodobieństwa negatywnych skutków tej sytuacji.