piątek, 28 lutego 2025

czwartek, 27 lutego 2025

Ćwiczenie myślenia twórczego

Określenia: Jaki może być pączek?

Duży i ciężki albo maleńki i lekki jak drożdżowa chmurka. Polany błyszczącym lukrem albo oprószony cukrem pudrem, posypany płatkami migdałów albo wiórkami kokosowymi, wypełniony po brzegi konfiturą, dżemem, kremem. Okrągły, delikatnie spłaszczony, świeży i pachnący. Dobrze zrumieniony, ale nie spalony, z wyraźnie zaznaczoną jasną obwódką, odrobinę ciepły...

wtorek, 25 lutego 2025

Metaforyzowanie

Dobry człowiek jest banknot, możesz go zgnieść, możesz zdeptać, a on i tak zostanie wartościowy.

zobacz TUTAJ

sobota, 22 lutego 2025

Metaforyzowanie

Przyjaźń jest jak lekarstwo.

Przyjaźń jest najlepszym lekarstwem na wszelkie nasze dolegliwości. Ona kruszy bariery, które nas dzielą rozluźnia wszelkie ograniczające nas więzy, przenika jak stare, dobre wino do wszystkich żył życia. Jest poczuciem, że się nawzajem rozumiemy, ufamy sobie i z całego serca życzymy sobie szczęścia. Henry van Dyke

inne TUTAJ

czwartek, 20 lutego 2025

Warte przemyślenia

Przypomnij sobie siebie z czasów, gdy uczyłeś się jeździć na rowerze, pływać, strzelać z łuku... żadnej z tych umiejętności nie można opanować za pierwszym razem. 

środa, 19 lutego 2025

A to ciekawe

Sen | drzemka sprzyja kreatywnemu rozwiązywaniu problemów oraz zwiększa elastyczność umysłową w różnych obszarach.

Badanie TUTAJ

poniedziałek, 17 lutego 2025

Metaforyzowanie

Książka jest jak...


Książka jest jak list w butelce. Wysyłam w świat wiadomość, ale kto i gdzie ją wyłowi, tego nie wiem. 
Ewa Bagłaj

niedziela, 16 lutego 2025

Metaforyzowanie

Życie jest jak kawa. Możesz wsypać do niej tyle cukru ile chcesz, ale jeśli chcesz, aby była słodka musisz obrócić łyżką. Nic się nie dzieje, gdy stoisz w miejscu. 

inne TUTAJ

sobota, 15 lutego 2025

Na stres

Tak jak wierzysz, że nadejdzie wiosna, tak wierz również, że po dniach smutnych nadchodzą dni radosneJoseph Fohat

piątek, 14 lutego 2025

Metaforyzowanie

Miłość jest jak ...

Miłość jest jak nasionko leśne, z wiatrem szybko leci, ale gdy drzewem w sercu wyrośnie, to tylko chyba razem z sercem wyrwać je można. Henryk Sienkiewicz

czwartek, 13 lutego 2025

Metaforyzowanie

Świat jest jak książka. Ci, którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę. św. Augustyn



.

środa, 12 lutego 2025

wtorek, 11 lutego 2025

niedziela, 9 lutego 2025

Warte przemyślenia

Wyniki badań naukowych wyraźnie potwierdzają, że wyzwania, zmiany, nauka, aktywność fizyczna, właściwa dieta, stymulacja, panowanie nad stresem, aktywność umysłowa, trening pamięci i zarządzanie umysłem mogą znacząco poprawić twoją sprawność umysłową, niezależnie od tego, ile masz lat. Pytanie jednak czy wytrwasz? Ian Robertson

piątek, 7 lutego 2025

Ćwicz zarządzanie umysłem

Z pewnością zdarzyło się Wam czytać tekst, a potem stwierdzić, że nie macie pojęcia czego dotyczył. To płaty czołowe nie utrzymały Waszej uwagi na wykonywanym zadaniu. Jak sobie pomóc? Poprzez sprawdzenie co pewien czas: Czy to przyswajam? Z jakiego powodu to czytam?  Czy cały czas pamiętam czy to istotne? Czy unikam odbiegania myślami do innych zagadnień?

czwartek, 6 lutego 2025

Warte przemyślenia

W pewnym eksperymencie zrobiono zdjęcie mężczyźnie, który niespodziewanie usłyszał wystrzał z pistoletu. Jego ciało przybrało charakterystyczną sylwetkę, aby ochronić wrażliwe narządy wewnętrzne. Taką samą postawę przyjmujemy siedząc wiele godzin. 
Jak odbiera to mózg? Skoro przez większość dnia przebywamy w pozycji obronnej, to musimy być w pozycji zagrożenia, a to jeszcze bardziej potęguje odczuwanie stresu i negatywnych emocji. Gdy długo siedzisz za biurkiem zrób sobie przerwy na rozciąganie.

środa, 5 lutego 2025

Warte przemyślenia

Podobnie jak rośliny hodowane w cieplarni osłonięte przed "stresem" niesionym przez wiatr, po przesadzeniu na zewnątrz szybko się złamią w silniejszych podmuchach wiatru, tak samo kruche są wspomnienia odkładane bez udziału "wyzwań".

Jeśli uczymy się jednego przedmiotu przez długi, nieprzerwany okres przed egzaminem, to wkrótce po nim niewiele z tej wiedzy pozostanie nam w głowie. Lepiej gdy uczymy się trochę każdego przedmiotu. Wiadomości, które w ten sposób przyswajamy częściej musimy wydobywać z gęstwiny współzawodniczących wspomnień. A wówczas, podobnie jak drzewa w gęstej dżungli amazońskiej, które muszą rosnąć wysoko w walce o światło, wspomnienia zdobyte w tych znacznie trudniejszych warunkach stają się silniejsze i bardziej trwałe.

poniedziałek, 3 lutego 2025

O powtarzaniu materiału

Wiedza utrwala się, gdy choćby od czasu do czasu używasz tego, czego się nauczyłeś.

Jednym z powodów dla których informacje przyswajane w trakcie uczenia się do egzaminów nie zostają zbyt długo w pamięci jest to, że za mało czasu poświęcamy na ich przywoływanie. Tymczasem samo wydobywanie ich z pajęczej sieci pamięci powoduje, że jeszcze silniej się w nią zaplątują. A jeśli, przywołasz te wspomnienia, kiedy z upływem czasu zaczynają słabnąć, wpłata je to jeszcze silniej w tę sieć; dlatego należy robić coraz dłuższe przerwy pomiędzy przypominaniem sobie tych informacji.  

niedziela, 2 lutego 2025

sobota, 1 lutego 2025

Warte przemyślenia

Dr Matthew Walker wykazał, że 10 nocy z 6 godzinami snu to 50% mniejsza wydajność poznawcza i 50% mniejsza wydajność fizyczna. 

Przeprowadził wiele eksperymentów na studentach: na 20 studentów 10 spało 6 godzin na dobę, pozostali 8 godzin na dobę; wszyscy nauczyli się tych samych rzeczy, ale 3 miesiące później gdy przetestowano ich, okazało się, że ci co spali 8 godzin na dobę zachowali o 40% więcej wiadomości.