Zapominanie jest niekorzystne, gdy zapominamy ważne dla siebie treści. Oddaje nam przysługę, gdy pozwala odciążyć pamięć z błędów, np. gdy uczyliśmy się pisać. Popełnialiśmy błędy, ale większość z nich została usunięta dzięki zapominaniu.
Nawyk podania jedynej, prawidłowej odpowiedzi - tak silnie w nas zakorzeniony - jest konieczny podczas rozwiązywania testów. Rzeczywistość jednak to rzecz względna. Istnieje wiele dobrych odpowiedzi.
Przykład nauki jazdy na łyżwach. Co się stało za pierwszym razem, gdy ktoś założył łyżwy - przewrócił się, za drugim... podobnie, ale był wytrwały i dzięki temu nauczył się jeździć. Za pierwszym razem nic nie działa
Dziś pracodawcy szukają osób, które potrafią szybko się uczyć, są kreatywne. Już od szkoły podstawowej dzieci mogą nabywać te umiejętności. Oferta kursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszam do odwiedzenia stoiska STUDIUM w godz. 10.00-13.00 w budynku Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Zbierskiego 2/4
Nie ten, który ma wszystko jest szczęśliwy, ale ten który cieszy się wszystkim co ma. 20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Święto zostało ustanowione w 2012 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Albert Einstein grał na skrzypcach i pianinie. Thomas Jefferson grał na skrzypcach. Badania potwierdzają, że rozwój muzyczny idzie w parze z rozwojem umysłowym. Prof. Brian Caldwell po 5 latach badań stwierdził, że nauka gry na instrumencie usprawnia rozumienie języków, matematyki czyli usprawnia wykonywanie zadań wykorzystujących te same części mózgu, co trening muzyczny. Trening muzyczny nauczy cię też wytrwałości.
14 marca obchodzi swoje święto liczba Pi... nieprzypadkowo, ponieważ zapisuje się ją jako 3,14 Prawdopodobnie jako pierwszy z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył Archimedes w III w.p.n.e. Matematyk Williams Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia a Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz
Bez koncentracji uwagi informacje nie mogą być ani właściwie odebrane, ani zapamiętane. Umiejętność skupiania uwagi, podobnie jak wszystkie zdolności umysłowe daje się wytrenować.
Osoby badane poproszono o przygotowanie przemówienia. Przed wystąpieniem część z nich miała powtarzać sobie "jestem podekscytowany" pozostali "jestem spokojny". Okazało się, że występy tych pierwszych oceniono jako bardziej przekonywujące a samych badanych jako bardziej opanowanych. Dlaczego? dr Alison Wood Brooks wyjaśnia: kiedy próbujemy opanować nerwy myślimy, że coś może się nie udać, kiedy jesteśmy podekscytowani koncentrujemy się na pozytywnych stronach wydarzeń. Charaktery 2/2014
Szybkość, dokładność i trwałość skojarzeń to warunki doskonałej pamięci. Gdy zaczynamy swoją przygodę z mnemotechnikami powinniśmy starać się tworzyć skojarzenia dopracowane do ostatniego szczegółu.