czwartek, 30 marca 2017

Wystąpienia publiczne

Jeśli chcesz obudzić w słuchaczach entuzjazm musisz umieć używać swojego głosu.
Hipnotyzer potrafi uśpić słuchaczy za pomocą monotonii.

środa, 29 marca 2017

Warto pomyśleć

Zdaniem Petera F. Druckera we współczesnym świecie podstawowym zasobem ekonomicznym jest i będzie wiedza, a ludzie muszą przede wszystkim nauczyć się jak się uczyć. 
Nadchodzący czas, to wg niego czas specjalisty, który oprócz formalnego wykształcenia posiada umiejętność praktycznego stosowania wiedzy oraz nawyk nieustannego uczenia się. 

poniedziałek, 27 marca 2017

Metaforyzowanie

Myślimy o umyśle jak o magazynie, który trzeba zapełnić a powinniśmy myśleć o nim jak o instrumencie, którego możemy używać. 
John W. Gardener

niedziela, 26 marca 2017

Superpamięć

Holenderscy naukowcy przeprowadzili badanie na 51 ochotnikach o przeciętnych zdolnościach zapamiętywania i okazało się, że przy pomocy technik mnemotechnicznych każdy z nas może wytrenować pamięć godną mistrza pamięci. więcej

czwartek, 23 marca 2017

W jaki sposób ludzie pozbawiają siebie rozumu

Cytując prof. Manfreda Spitzera mózg rośnie wraz z zadaniami, tymczasem technologie cyfrowe zwalniają człowieka z intelektualnego wysiłku.
I tak używanie kalkulatora, wprawdzie ułatwia wykonywanie obliczeń, ale zwalnia człowieka z umiejętności jaką jest "ręczne" wykonywanie ich, nawigacja GPS zwalnia człowieka z umiejętności czytania mapy i planowania podróży, a internet jest pokusą dla operacji kopiuj-wklej. 
Z jego badań wynika, że nadużywanie mediów cyfrowych prowadzi do obniżenia sprawności mózgu, dając objawy typowe dla demencji.

poniedziałek, 20 marca 2017

Dziecko potrafi

Doskonalenie sprawności manualnej.

Wycinanie wymaga sprawnego posługiwania się nożyczkami, wzdłuż linii prostych, a podczas składania papieru i naklejania potrzebna jest zręczność, aby praca była estetyczna.

niedziela, 19 marca 2017

Dziecko potrafi

Doskonalenie sprawności manualnej.

Kalkowanie i wycinanie służy do wyrabiania koordynacji wzrokowo-ruchowej.

sobota, 18 marca 2017

Warto pomyśleć

By dobrze funkcjonować we współczesnym świecie nie jest istotne, co wiemy, ale jak szybko potrafimy się uczyć. 
Cenna jest umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji, selekcja i wykorzystanie ich w praktyce.
 I tak, osoby dysponujące większą wiedzą, potrafią lepiej wykorzystać dostępne im zasoby informacyjne i tym samym wzbogacają się intelektualnie, podczas gdy osoby o mniejszym zasobie wiedzy ograniczają się do wykonania prymitywnych operacji kopiuj-wklej, co prowadzi do dalszego obniżenia sprawności ich mózgu (efekt św. Mateusza, sformułowany przez Roberta Kinga).

piątek, 17 marca 2017

Metaforyzowanie

Matematyka jest jak... szwajcarski scyzoryk.
Do zastosowania zawsze, wszędzie i do wszystkiego. Manfred Spitzer

środa, 15 marca 2017

Elementarz funkcjonowania pamięci

O cel dostarczanych informacji pyta część mózgu zwana neokorteksem

Cel pozwala szybciej przyswoić informacje, np. gdy wyjeżdżamy zagranicę wiemy, że niezbędna jest znajomość języka obcego i wtedy łatwiej jest się nam zmobilizować.

poniedziałek, 13 marca 2017

Metaforyzowanie


  • jest jak zapałka, drugi raz nie zapalisz.
  • jest jak lustro, pęknięte da się skleić, ale zawsze będzie widać rysy.
  • jak kartka papieru, jeśli raz ją zgnieciesz, nigdy nie będzie taka sama.
  • jest jak dusza, odchodzi i nie powraca. (Artstoteles)


niedziela, 12 marca 2017

Dlaczego potrzebujemy snu?

Dr Maiken Nedergaard, neurochirurg z amerykańskiego uniwersytetu porównuje procesy jakie zachodzą w naszym mózgu w czasie snu do działania zmywarki do naczyń. 
Te specyficzne procesy oczyszczania odkryła badając mózgi śpiących gryzoni. Zauważyła, że w czasie snu przyspiesza przepływ płynu mózgowo - rdzeniowego, gdy tylko myszy zasypiają, kurczą się komórki mózgowe, ułatwiając cyrkulację płynu. Tak usuwane są groźne dla mózgu toksyny. Ich zaleganie sprawia, że po nieprzespanej nocy nie myślimy jasno. 
Sen jest czasem regeneracji i ciała, i psychiki. Nie skracajmy go sobie. Charaktery 4/2017

sobota, 11 marca 2017

A to ciekawe

Naukowcy jednego z uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych dowiedli, że otyłe dzieci słabiej wypadają w zadaniach pamięciowych oraz gorzej sobie radzą hamowaniem impulsów niż ich rówieśnicy o prawidłowej wadze. 
Charaktery 3/2017

piątek, 10 marca 2017

Zarządzanie sobą

Powiedzenie: "Zajmij się minutą, a rok zajmie się sobą" oddaje dość dobrze uważne planowanie. 
To co stawiamy sobie w najbliższej perspektywie, nie jest zbyt złożone, za to z pewnością będzie zrealizowane. Mały cel i jego osiągnięcie daje nam zadowolenie i buduje nasze szczęście. Zbyt ambitne cele, które są nagłaśniane, należą do grupy tych zadań, których realizacja rzadko się udaje. 
Personel i zarządzanie 3/2017

środa, 8 marca 2017

Dziecko potrafi

Doskonalenie sprawności manualnej.

Podczas przekalkowywania dziecko usprawnia procesy analityczno-syntetyczno-wzrokowo-ruchowe i tworzy różne kompozycje do malowania.

piątek, 3 marca 2017

Znani o uczeniu się

Nie bój się popełniać błędów.

Tony Robbins twierdzi, że sukces jest rezultatem dobrego osądu. Ale nie można wydać dobrego osądu bez doświadczenia, które jest rezultatem złego osądu.

czwartek, 2 marca 2017

Warto pomyśleć

Umieszczenie telewizora w centralnym miejscu jest jak ustawienie tam talerza z czekoladowymi ciasteczkami ze słynnego eksperymentu z 1998 r. Roya Baumeistera.
Pokusa oglądania TV jest większa niż czytanie książek.
"Dlatego przyszła wreszcie pora, by pozbyć się telewizora! Postawcie szafy pod ścianami i wypełnijcie je książkami!"
Roald  Dahl

więcej

środa, 1 marca 2017

Znani o uczeniu się

"Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom nie zginą. Ale kiedy firma przestaje być twórcza, kiedy uważa, że osiągnęła doskonałość i teraz musi tylko produkować - już po niej." Henry Ford