O eksperymencie TUTAJ
Wniosek: Wszystko da się zrobić, ale po kolei.
Obecnie częściej korzystamy ze zmysłu wzroku, tymczasem nasi przodkowie częściej korzystali ze zmysłu powonienia. Potrafili posługując się węchem tropić zwierzynę, wyczuć zbliżającą się zmianę pogody i czy jedzenie nadaje się do spożycia. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez pozbawione zapachu produkty w plastikowych opakowaniach, o ile nie wykonujemy zawodu w rodzaju kreatora perfum - coraz rzadziej korzystamy ze zmysłu powonienia. Węch ma bezpośrednie połączenie z korą mózgową, hipokampem i innymi częściami systemu limbicznego związanymi z procesami emocjonalnymi. Agenci nieruchomości, gdy pokazują dom potencjalnym nabywcom wykorzystują zapach (np. pieczonego ciasta), by przywołać całą serię skojarzeń.
Pamięć epizodyczną i semantyczną wyróżnił kanadyjski psycholog Endel Tulving.
Pierwsza dotyczy zdarzeń. Potrafimy określić, gdzie i kiedy się z nimi zetknęliśmy, np. pamiętamy piękny występ ulubionego piosenkarza. Druga pozwala nam odpowiedzieć na pytanie jaki jest wzór siarki, albo kto napisał "Kamienie na szaniec".
Umysł jest jak...
Niektóre umysły są jak ekspresy - mkną tak szybko, iż trudno zauważyć, że są puste. Gilbert Cesbron
Umysł jest jak spadochron. Najlepiej działa wtedy, kiedy jest otwarty. Albert Einstein
Nigdy nie istniała taka mapa, nawet najbardziej szczegółowa, która potrafiłaby choćby o centymetr przenieść w przestrzeni swojego właściciela. Og Mandino