niedziela, 27 listopada 2022

Po co tworzymy mapy myśli?

W pewnym amerykańskim eksperymencie studenci nauk biologicznych zostali podzieleni na dwie grupy. Jedną uczono sporządzania tradycyjnych notatek, drugą - map myśli. Po miesiącu ich zadaniem było codziennie sporządzać notatki do przedmiotów. Potem zbadano stopień zrozumienia materiału. Studenci korzystający z map myśli lepiej rozumieli materiał i zdobywali więcej punktów. Kiedy tworzysz mapy myśli szukasz powiązań między informacjami. Mapy myśli nie zawierają tyle słów co notatki tradycyjne - mieszczą się na jednej kartce, szybciej się je czyta, a dzięki kolorom łatwiej zapadają w pamięć.

sobota, 26 listopada 2022

A to ciekawe

Ponad 1800 lat temu Porfiriusz - starożytny filozof streścił założenia Arystotelesowej nauki o kategoriach w jednym rysunku. Nadano mu nazwę drzewa Porfiriusza; ale nie tylko Porfiriusz w dawnych czasach stosował mapy myśli. W notatniku Izaaka Newtona z 1665 r. można znaleźć mapę myśli już na trzeciej stronie.

czwartek, 24 listopada 2022

Warte przemyślenia

Czy kiedykolwiek zdałeś sobie sprawę z tego, że gdy planujesz zrobić coś w przyszłości, robisz to w tej chwili? Jeśli boisz się czegoś, co ma dopiero nadejść, odczuwasz strach teraz. Jedynie co musisz zmienić, to obecny sposób myślenia. Przeszłość i przyszłość to dwaj złodzieje, którzy okradają cię z bezcennej teraźniejszości. Jeśli rozpamiętujesz dawne błędy, to teraz - a nie w przeszłości - pozbawiasz się radości, zdrowia i szczęścia". Joseph Murphy

wtorek, 22 listopada 2022

Na stres

Lekarze w Wielkiej Brytanii zalecają sztukę jako środek prewencyjny na stres. Profesor Semir Zeki, kierownik Katedry Neuroestetyki w Londyńskim Kolegium Uniwersyteckim tak wyjaśnia wpływ sztuki na człowieka: "Sztuka może nas uzdrawiać, inspirować i zmieniać chemię mózgu (...). Kontemplowanie, oglądanie, wchłanianie piękna pobudza ośrodki przyjemności w mózgu i aż do 10 % zwiększa ukrwienie przyśrodkowej kory oczodołowo-czołowej. Może to prowadzić do stanu podwyższonej świadomości oraz lepszego samopoczucia i zdrowia emocjonalnego".

poniedziałek, 21 listopada 2022

Gniew a zdolności poznawcze

Gniew ogranicza pamięć operacyjną, dedukcję, liczenie, podejmowanie decyzji. Kiedy się złościmy ukrwienie w mózgu przekierowuje się z obszarów niezbędnych do trzeźwego myślenia. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym wzięło 7413 pacjentów poradni zdrowia psychicznego. Podzieli ich na dwie grupy "bardzo gniewną" i "mało gniewną", następnie wykonano im tomografię siedemnastu obszarów w mózgu. W pierwszej grupie zaobserwowano mniejsze ukrwienie lewego obszaru limbicznego, jąder podstawnych, płata czołowego i ciemieniowego.

niedziela, 20 listopada 2022

Lęk a pamięć i uwaga

W 2020 roku zespół brazylijskich naukowców przeprowadził eksperyment. Pierwszej grupie pokazywano obrazy, które wzbudzały niepokój i "natarczywe" myśli, drugiej grupie nie, potem u wszystkich dokonano pomiaru lęku. Następnie każda grupa wykonywała test pamięci. Esperymentatorzy mierzyli reakcje z użyciem EEG. Sygnał był słabszy w grupie zaniepokojonej, co wskazywało na niższą sprawność pamięci operacyjnej. Im bardziej jesteśmy zaniepokojeni tym bardziej pogarsza się też uwaga, rozumowanie i rozwiązywanie problemów.

piątek, 18 listopada 2022

Ćwiczenie myślenia twórczego

Wygenerowano 151 pomysłów.
Senioralia 2022

Mózg pracuje podobnie jak mięsień - im więcej go ćwiczymy, tym lepiej się rozwija.

czwartek, 17 listopada 2022

Senioralia 2022

10:30 - 15:00 w Klubie Politechnik byłam z ofertą kursu dla seniorów - doskonalenia pamięci.
Na rozgrzewkę przygotowałam jedno z ćwiczeń z myślenia twórczego. TUTAJ

wtorek, 15 listopada 2022

Jak sprawić, żeby uczenie się dawało więcej radości?

Twoje nastawienie do wykonywanej czynności przesądza o tym, jak ją postrzegasz. Jeśli z góry zakładasz, że czytanie szkolnych lektur jest nudne najprawdopodobniej tak właśnie będziesz się czuć, kiedy siądziesz do książki.

Często dorywcza praca podczas studiów zmienia spojrzenie na naukę. Praca przez wiele godzin bez przerwy i powrót do domu wykończonym. To doświadczenie pozwala spojrzeć na naukę z właściwej perspektywy i ... okazuje się, że zadawane prace na studiach nie są takie złe.

poniedziałek, 14 listopada 2022

Czy wiesz, że

... ludzie, których jakaś aktywność uszczęśliwia radzą sobie z nią lepiej niż inni. Uczą się nie tylko więcej, ale i szybciej. Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne potwierdza to, pisząc w "Psychological Bulletin": "Wiele badań wykazało, że osoby odczuwające satysfakcję osiągają częściej sukces w pracy, w przyjaźni i w związkach. Zarabiają więcej pieniędzy i są zdrowsze". 

Czy nie było by lepiej, gdyby nauka Cię cieszyła? Dostrzeż sens studiowania. 

Jeśli ktoś potrafi znaleźć sens w obserwacji ptaków, dlaczego miałoby to być niemożliwe w przypadku uczenia się czegoś pożytecznego?

niedziela, 13 listopada 2022

A to ciekawe

Aborygeński sposób na zapamiętywanie opiera się na pomyśle przypisywania faktów do elementów krajobrazu, wzmocniony jest bogatymi opowieściami. 

Postanowiono go sprawdzić w badaniu, w którym wzięli udział studenci medycyny. TUTAJ

sobota, 12 listopada 2022

Warte przemyślenia

Dziecko, które powtarza, że matematyka to czarna magia, zupełnie nie bierze pod uwagę mocy, jaką mają jego własne przekonania.
Ludzki umysł jest tak potężny, że kiedy kurczowo trzymamy się takiej myśli, najprawdopodobniej to właśnie będzie miało miejsce. Podświadomość jest jak dżin, który spełnia życzenia, zatem zadba, aby nasze klasówki z matematyki się nie udawały.


czwartek, 10 listopada 2022

Tak, umiesz

Każdy z nas posiada umiejętność uczenia się, wystarczy tylko wiedzieć, jak to robić. 
Podobnie jak z rysowaniem. Każdy posiada umiejętność rysowania, trzeba nam tylko pokazać, jak to robić. Nancy Margulies nauczyła tysiące ludzi rysowania, podając krok po kroku wskazówki. Większość na początku wątpiła w swoje możliwości, a potem z dumą pokazywała to co stworzyła. TUTAJ

środa, 9 listopada 2022

O uczeniu się przez całe życie

Zachować pasję uczenia się oraz inwencję twórczą przez wszystkie lata - to największe wyzwanie, które sprawia, że życie nabiera barw. dr Marian Diamond

Nauka zaczyna się na długo przedtem zanim dziecko pójdzie do szkoły i trwa nawet, gdy człowiek jest na emeryturze. 

wtorek, 8 listopada 2022

Uwierzyłbyś, że...

Tak jak istnieje "śmieciowe jedzenie" istnieje też "śmieciowe światło", chodzi o światło niebieskie w laptopach, telefonach komórkowych. W badaniu wykonanym w 2017 r. w Izraelu okazało się, że kontakt z niebieskim światłem między 21 a 23, przyhamował wytwarzanie melatoniny - hormonu snu, przygotowującego nas do spania oraz zwiększył liczbę przebudzeń w nocy. Ludzie ci byli bardziej zmęczeni w ciągu dnia i mieli gorszy nastrój. Co najmniej na 2h przed pójściem spać powinniśmy przestać korzystać z urządzeń elektronicznych.

niedziela, 6 listopada 2022

sobota, 5 listopada 2022

A to ciekawe

Mistrzyni świata w szybkim czytaniu, Ann Jones usiadła w jednej z londyńskich księgarni i zaczęła czytać powieść Harper Lee - 300 stron, skończyła po 25 minutach. TUTAJ

Niewątpliwie imponuje taka umiejętność czytania.

piątek, 4 listopada 2022

O samodyscyplinie

Jedyną wartością, która odróżnia jednego człowieka od drugiego - kluczem przenoszącym jednych ku ich dążeniom, podczas gdy inni grzęzną w bagnie przeciętności - nie jest talent, wykształcenie ani błyskotliwość intelektualna, ale samodyscyplina. Z samodyscypliną wszystko jest możliwe. Bez niej nawet najprostszy cel wydaje się nieosiągalnym marzeniem. Theodore Roosevelt

Samodyscyplina każe ci uczyć się do jutrzejszego sprawdzianu, chociaż świeci słońce a twój kolega organizuje imprezę; każe ci skupić się na lekcjach i pozwala pokonać pokusę sprawdzenia Facebooka.

środa, 2 listopada 2022

A to ciekawe

Wymówka na brak zadania "pies mi zjadł".
Po zajęciach "Jak się uczyć?" nie będziesz potrzebował takich wymówek.

wtorek, 1 listopada 2022