Codziennie, wieczorem przy stole ojciec pytał syna: Leo, czego się dziś nauczyłeś? Chłopiec musiał mieć gotową odpowiedź i to dobrą odpowiedź. Jeśli zdarzył się taki dzień, że niczego ciekawego nie dowiedział się w szkole, biegł do biblioteki i uczył się czegoś interesującego, czym mógłby się podzielić z ojcem. Tym chłopcem był Leo Buscaglia. Nawet będąc już dojrzałym, twierdził że nie mógłby zasnąć, gdyby nie nauczył się czegoś wartościowego. W ten sposób nieustannie stymulował swój mózg. To przykład jak pasja do nauki zaczęła się od konsekwentnie powtarzanego pytania.
wtorek, 31 stycznia 2023
poniedziałek, 30 stycznia 2023
niedziela, 29 stycznia 2023
Kant o pamięci
Kant: "pamięć odznacza się 1) szybkością z jaką wchłania w siebie to lub owo; 2) trwałością zapamiętywania i 3) zręcznością przypominania. Kto posiada jeden z tych darów, temu zazwyczaj brakuje dwóch drugich. Sangwinicy przejmują z łatwością jedno wrażenie lub drugie, lecz nie są zdolni do pamiętania na długo tego, co przejęli, podczas gdy przeciwnie, flegmatycy, ogarniają przedmioty czy idee bardzo tępo, ale za to pamiętają je długo; niektóre zaś osoby, posiadające zdolność długiego pamiętania czegośkolwiek, muszą nieskończenie długo myśleć i przerzucać w swoim umyśle zasób wiadomości własnych, zanim im się uda przypomnieć je sobie i wskrzesić w swojej pamięci".
sobota, 28 stycznia 2023
piątek, 27 stycznia 2023
Znaczenie pamięci
Pamięć jest podstawą rozwoju umysłu. Gdybyśmy jedynie mieli możliwość odbierania wrażenia czucia, dotyku, a przy tym bylibyśmy pozbawieni zdolności jego zapamiętania, to do końca życia pozostalibyśmy na najniższym szczeblu rozwoju, gdyż dane wrażenie choćby powtarzało się tysiąc razy, pozostało by dla nas zawsze nowe.
czwartek, 26 stycznia 2023
środa, 25 stycznia 2023
O motywacji
Zobacz jak można wywołać w sobie obrzydzenie.
To zdjęcie jest użyteczne w kontekście odmówienia sobie słodyczy, ale można pomysł wykorzystać do czynności, które np. odciągają od nauki.
Nauka może nas przyciągać, albo odrzucać. Kiedy ci się bardzo nie chce uczyć, przestań roztaczać pesymistyczne wizje i znajdź coś entuzjastycznego i dodającego siły.
wtorek, 24 stycznia 2023
poniedziałek, 23 stycznia 2023
niedziela, 22 stycznia 2023
Uczenie może być zabawą
Zobacz kreatywne podejście do zwyczajnej, „nudnej” pracy i pomyśl jak możesz zmienić nastawienie do "nudnej" lekcji.
sobota, 21 stycznia 2023
Jak zapamiętać...
Arktyka i Antarktyda, gdzie leżą.
Policz litery w obu wyrazach, Antarktyda ma więcej, więc "opada" jako cięższe na dół, stąd leży na południu.
piątek, 20 stycznia 2023
czwartek, 19 stycznia 2023
O wizualizacji
Nie ma co do tego wątpliwości: odporność psychiczna ma kluczowe znaczenie. Podczas olimpijskiego finału zawodnicy wiedzą, że każdy z nich jest doskonale przygotowany fizycznie. Kto więc wygra? Ten, kto jest najbardziej odporny psychicznie. [...] Moja umiejętność wizualizacji przekłada się na mój trening i na moje wyniki w zawodach. I jest jedną z tych rzeczy, które odróżniają mnie od reszty." Michael Phelps
środa, 18 stycznia 2023
wtorek, 17 stycznia 2023
Stres a kreatywne myślenie
Stres uniemożliwia ludziom kreowanie dobrych pomysłów.
Środowisko (fizyczne i psychiczne) o niskim poziomie stresu zachęca do kreatywnego myślenia. Należy więc zapewnić uczestników, że jeśli pojawi się nowy pomysł, cała grupa udzieli wsparcia i spróbuje rozwiązać wszelkie pojawiające się problemy. Generowanie wysokiego zaufania jest niezbędne.
poniedziałek, 16 stycznia 2023
Metaforyzowanie
Życie jest jak...
Życie jest jak książka. Każdego dnia jak nowa strona. Niech więc pierwsze słowa, które napiszesz, będą "Dzień dobry świecie".
Zobacz TUTAJ
niedziela, 15 stycznia 2023
Jak zapamiętać...
Zastanawiasz się jak napisać "na pewno" czy "napewno"?
Zapamiętaj sobie, jak rymujesz "Na pewno kosz na drewno", a na pewno nie zrobisz błędu. Nie napisałbyś przecież "nadrewno".
sobota, 14 stycznia 2023
piątek, 13 stycznia 2023
Jak zapamiętać...
STALAGMITY czy STALAKTYTY?
Co zwisa a co rośnie?
Rozwiązaniem są litery w tych słowach: stalagMity pną się do góry - M przypomina góry, a stalakTyty - T wygląda jak zwisający sopel.
czwartek, 12 stycznia 2023
środa, 11 stycznia 2023
wtorek, 10 stycznia 2023
poniedziałek, 9 stycznia 2023
Warte przemyślenia
Jak wygląda obumieranie komórek nerwowych:
W chorobie neurodegeneracyjnej kluczową rolę odgrywa odkładające się w mózgu białko beta-amyloid. Otacza neurony utrudniając im dostęp do substancji odżywczych i tlenu, tak dochodzi do obumierania komórek nerwowych.
niedziela, 8 stycznia 2023
Z przymrużeniem oka
Uczniu! Studencie!
Jeśli kiedyś zrobi ci się przykro z powodu niesprawiedliwej oceny, to spójrz: Ocean Spokojny otrzymał 3,7 gwiazdki!
edit: TUTAJ
sobota, 7 stycznia 2023
piątek, 6 stycznia 2023
Na stres
... bycie tu i teraz.
Jeśli martwisz się jakąś rzeczą, twoje cierpienie nie wynika z rzeczy samej w sobie, lecz jest skutkiem sposobu, w jaki ją oceniasz. A to możesz w każdej chwili zmienić. Marek Aureliusz
czwartek, 5 stycznia 2023
Ćwiczenie myślenia twórczego
Definicje.
Książka to...
Niektóre książki to zestawy narzędzi, które bierzesz do naprawiania rzeczy, od najbardziej praktycznych do najbardziej tajemniczych, od domu do serca, lub do robienia różnych rzeczy, od ciast po statki. Niektóre książki to skrzydła. Niektóre to konie, które uciekają z tobą. Niektóre to imprezy, na które jesteś zaproszony, pełne przyjaciół, którzy są nawet wtedy, gdy nie masz przyjaciół. W niektórych książkach spotyka się jedną niezwykłą osobę; w innych cała grupa lub nawet kultura. Niektóre książki są lekarstwem, gorzkim, ale wyjaśniającym. Niektóre książki to łamigłówki, labirynty, plątaniny, dżungle. Rebecca Solnit. Zobacz TUTAJ
środa, 4 stycznia 2023
Na stres
Nie sama trudność rzeczy sprawia, że nie ważymy się ich wykonać, lecz trudnymi czyni je to, że nie ważymy się ich wykonać. Seneka
wtorek, 3 stycznia 2023
poniedziałek, 2 stycznia 2023
niedziela, 1 stycznia 2023
Ćwiczenie myślenia twórczego
Kreatywne życzenia
Przepis na cały rok.
Bierzemy 12 miesięcy, oczyszczamy je dokładnie z goryczy, chciwości, małostkowości i lęku. Po czym rozkrajamy każdy miesiąc na 30 lub 31 części tak, aby zapasu wystarczyło dokładnie na cały rok.Każdy dzień przyrządzamy osobno:
z jednego kawałka pracy i dwóch kawałków pogody i humoru.
Do tego dodajemy 3 duże łyżki nagromadzonego optymizmu, łyżeczkę tolerancji, ziarenko ironii i odrobinę taktu.
Następnie całą masę polewamy dokładnie dużą ilością miłości.
Gotową potrawę przyozdabiamy bukietem uprzejmości i podajemy codziennie z radością i filiżanką dobrej orzeźwiającej herbatki. Katharina Elisabeth Goethe
Subskrybuj:
Posty (Atom)