sobota, 30 kwietnia 2022

A to ciekawe

Badacze Ericsson, Chase i Faloon przeprowadzili eksperyment nad pamięcią studenta o inicjałach S.F. Widząc jego postępy uczeni podnosili poprzeczkę i S.F nauczył się stosować strategie. Wykorzystał do zapamiętywania dziedzinę w której był ekspertem - interesował się bieganiem. Znał wyniki zawodników i tak gdy miał zapamiętać liczbę 3492, skojarzył ją z czasem rekordu w biegu na milę (3 minuty 49,2 s.)


piątek, 29 kwietnia 2022

środa, 27 kwietnia 2022

Warte przemyślenia

Rada 1: "Czytaj uważnie i staraj się zapamiętać jak najwięcej" vs 

rada 2: "Czytaj tak, żebyś sam mógł kogoś zaraz nauczyć"

To drugie nastawienie sprawia, że pamiętamy więcej. Wystarczy wyobrazić sobie, że tę wiedzę przekazujemy sześciolatkowi.

wtorek, 26 kwietnia 2022

A to ciekawe

W 1504 r. ukazał się pierwszy poradnik technik pamięciowych - został napisany przez polskiego bernardyna Jana Szklarka - "Opusculum de arte memorativa". Dowód na to, że mnemotechnika wspierała pamięć kaznodziejów i studentów w średniowieczu.
Zalecenia do jednej z mnemotechnik autor porównuje do pergaminu. 
Tak jak pergamin powinien być dobrze związany, ozdobiony, opatrzony liniami i wygarbowany, tak i miejsca należy dobrze rozplanować. Gdy ktoś na pergaminie pisze niedbale i źle przygotowanym piórem nie przysparza radości ani sobie, ani czytającemu, tak samo rozplanowanie miejsc należy zrobić starannie, by nauka sprawiała radość a nie odciągała.
. 

poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Metaforyzowanie

Leonardo da Vinci "Brzytwa".

Brzytwa uciekła i schowała się przed golibrodą. Kiedy po kilku miesiącach wyszła z ukrycia zauważyła, że jej kiedyś błyszcząca w słońcu powierzchnia pokryła się rdzą. Morał tej bajki: to samo dzieje się z umysłami, gdy zamiast ćwiczyć oddają się lenistwu. Są jak brzytwa i tracą ostrość krawędzi.

Warto korzystać ze swojego umysłu, żeby nie "zardzewieć".

niedziela, 24 kwietnia 2022

Metaforyzowanie

Życie jest jak...

Życie jest jak rosół. Najpierw musisz pozbyć się szumowin, żeby zacząć delektować się smakiem.

Zobacz TUTAJ

sobota, 23 kwietnia 2022

23 kwietnia

Przeczytaj powoli zdanie: "W sercu ciemnego lasu, na sękatej gałęzi starej sosny, wisi mały, biały, porcelanowy czajnik z czerwoną różą na boku".

To zdanie sprawiło, że wyobraziłeś sobie ten las, tę sosnę i ten czajnik. 

Nie ma innego sposobu, by przejść do innych światów inaczej niż przez czytanie. Czytanie może sprawić, że nasz mózg ożyje dzięki obrazom i emocjom.

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia 1616 roku zmarli William Szekspir i Miguel de Cervantes.



środa, 20 kwietnia 2022

Czy wiesz, że...

źródło
Frances Amelia Yates (1899-1981) poprzez swoją książkę "Sztuka pamięci" (1966) zdjęła z mnemotechnik odium, gdyż jeszcze wtedy naukowy świat traktował je jako rozrywkę dla gawiedzi. 

Opisała co o mnemotechnikach wiedziano w starożytności, średniowieczu i renesansie - poświęciła na to15 lat - i uświadomiła badaczom, że te starożytne porady warte są poważnego zainteresowania. 

wtorek, 19 kwietnia 2022

Warte przemyślenia

Jeśli chciałbyś, żeby świat był szczęśliwszy, zdrowszy i bogatszy, przyczyń się do tego, dodając do niego, jedną szczęśliwszą, zdrowszą i bogatszą osobę: siebie.
Joe Vitale

środa, 13 kwietnia 2022

Warto pomyśleć

Warto czytać, bo regularne czytanie:

wzmacnia empatię

pomaga w zaśnięciu

zmniejsza stres

obniża ciśnienie krwi i częstość akcji serca

zwalcza objawy depresji

zapobiega spadkowi zdolności poznawczych z wiekiem

przyczynia się do dłuższego życia

Zobacz TUTAJ

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Co ludzie sukcesu robią inaczej niż większość?

Na pewnym etapie wszystko sprowadza się do tego, kto jest w stanie znieść nudę codziennego treningu, powtarzanie raz po raz tych samych ruchów. (...) ludziom sukcesu doskwiera ten sam brak motywacji, co każdemu innemu człowiekowi. Różnica polega na tym, że oni potrafią wziąć się w garść pomimo znudzenia. (...) Trening czyni mistrza. Ale im dłużej coś trenujesz, tym bardziej staje się to monotonne i rutynowe. (...) Największym wrogiem sukcesu nie jest porażka, ale nuda. (...) Gdy tylko poczujemy najmniejszy spadek motywacji, zaczynamy szukać nowej strategii postępowania - nawet jeśli poprzednia wciąż działa. Jak zauważył Machiavelli: "Ludzie do tego stopnia pragną nowości, że ci, którym idzie dobrze, marzą o zmianie tak samo, jak ci którym idzie źle". Clear James

piątek, 8 kwietnia 2022

Trudniej - łatwiej

Kiedy słuchasz czegoś w języku obcym, jeśli jest to możliwe, odtwarzaj filmy 1,25 lub 1,5 razy szybciej. To sprawi, że na egzaminie będzie Ci łatwiej zrozumieć nagrania odtwarzane z normalną prędkością.

czwartek, 7 kwietnia 2022

O mnemotechnikach

W pierwszej połowie XX w. dla badaczy pamięci mnemotechniki były rodzajem cyrkowej sztuczki. Na szczęście obie drogi: "mistrzów pamięci" i "poważnych badaczy" spotkały się i nauka nie miała wyjścia, jak tylko uznać skuteczność mnemotechnik.

"Ponieważ wykorzystywanie mnemonicznych sztuczek może podwoić Twoją zdolność magazynowania i wydobywania informacji, warto podjąć wysiłek ich opanowania. Posługiwanie się nimi ułatwia zarówno przyswajanie danego materiału po raz pierwszy, jak i jego powtórne uczenie się". St. M. Kosslyn, Psychologia: mózg, człowiek, świat.

wtorek, 5 kwietnia 2022

Metaforyzowanie

Gesty dobroci są jak letnie kwiaty wsunięte między kartki książki: uczucia z nimi związane ożywiają nawet po latach. Pam Brown 

poniedziałek, 4 kwietnia 2022

Jak pokonać skłonność do prokrastynacji?

... weź przykład z Wiktora Hugo: "uczyń to trudnym". 

Latem 1830 roku Wiktor Hugo znalazł się w obliczu niemożliwego do spełnienia terminu. Kilka miesięcy wcześniej obiecał swemu wydawcy książkę, jednak zamiast pisać, odwlekał to. Wydawca wyznaczył mu ostateczny termin. Hugo zamknął wszystkie swoje ubrania w skrzyni, zostawił tylko jeden szal. Ze względu na brak wierzchniego okrycia, całą jesień i zimę 1830 r. pozostał w swoim gabinecie i pisał. "Dzwonnik z Notre Dame" powstał na dwa tygodnie przed terminem. Tu sukces zależał jest od utrudnienia sobie złego nawyku.

sobota, 2 kwietnia 2022

Krótkie przerwy podczas nauki

1. Kwadratowe oddychanie, tj. wdech, liczymy do 4, zatrzymanie - 4, wydech - liczymy do 4, zatrzymanie - 4.

2. Uważne słuchanie, tj. przez minutę nadsłuchujemy różnych dźwięków.

3. Rozciąganie, tj. wyciągamy ręce nad głowę tak wysoko, jak to możliwe, następnie sięgamy podłogi... i inne, np. energetyzujące przerwy  TUTAJ