wtorek, 28 lutego 2023

poniedziałek, 27 lutego 2023

Zalety map myśli

1. 
Pomagają w organizowaniu myśli
2. Ułatwiają zapamiętywanie
3. Pomagają w podejmowaniu decyzji
4. Są uniwersalne
5. Są łatwe do tworzenia
6. Poprawiają kreatywność
7. Pomagają w pracy zespołowej

Zobacz TUTAJ

niedziela, 26 lutego 2023

Pamięć jest ważna

Pamięć jest ważną funkcją mózgu. Okazuje się, że można stracić nerkę, można mieć wszczepione cudze serce, a człowiek nadal jest sobą, ale kiedy straci pamięć i historię swojego życia, straci swoją tożsamość. 

Przykłady które pokazują, jak bardzo komplikuje się życie, kiedy traci się zdolność zapamiętywania. TUTAJ

piątek, 24 lutego 2023

wtorek, 21 lutego 2023

A to ciekawe

Sofokles swoje dzieła tworzył do późnej starości. Jego syn zarzucał mu, że z tego powodu zaniedbuje gospodarstwo. Postawił ojca przed sądem, że jest obłąkany i trzeba go pozbawić majątku. Wg legendy Sofokles przeczytał jedną z ostatnich tragedii i zapytał czy tworząc takie dzieła można uznać go za obłąkanego. Sąd nie pozbawił go praw obywatelskich. 

Dobra pamięć pozostaje w człowieku mimo sędziwego wieku, o ile tylko doskonali ją ćwiczeniami, czego przykładem jest Sofokles.

21.02 to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

poniedziałek, 20 lutego 2023

Uwierzyłbyś, że...

Anglik Tristian Pang, w wieku 2 lat już czytał, a w wieku 12, w 2013 roku rozpoczął studia? To jednak 0,0001% wyjątkowych mózgów. Pozostałe 99,9999% uczy się z wysiłkiem. Jeśli nauka matematyki, czy gry na pianinie sprawia ci trudność, to wiedz że to normalne. 

Dwuletni Pang nie zadowolił się nauką liter, nie zrezygnował z kolejnych wyzwań. Powtórki stanowią element procesu uczenia się.

niedziela, 19 lutego 2023

Doskonalenie współpracy


Wstajemy razem
Dzieci stają plecami do siebie i chwytają się za ramiona. Siadają powoli na podłodze, wyciągając nogi. Zadanie polega na wspólnym wstaniu. Stopniowo zwiększamy liczbę dzieci (trójka, aż na końcu cała grupa).
Wędrujący balon
Dzieci stoją w dwóch rzędach. Pomiędzy stopy pierwszej pary wkładamy nadmuchany balon, który musi przewędrować przez cały szereg, tak by nie upaść na podłogę.

sobota, 18 lutego 2023

Znalezione w sieci

Kreatywność. 
Kilka pytań, które pomogą ćwiczyć wyobraźnię dziecka:
Jak jeszcze można się tym bawić?
Gdyby ten obrazek ożył, co byłoby dalej?
To jest magiczna skrzynia, co w niej może być?


piątek, 17 lutego 2023

Niebieskie światło

Światło niebieskie, tuż przed snem może zakłócać proces uwalniania neurohormonów, które ułatwiają mózgowi przechodzenie od stanu niskiego pobudzenia do senności. Czy pozwalasz dziecku pograć sobie na iPadzie przed snem, przekonana że pomoże mu to wyciszyć się i zrelaksować? Przeczytaj TUTAJ

wtorek, 14 lutego 2023

Metaforyzowanie

Miłość jest jak...

nasionko leśne, z wiatrem szybko leci, ale gdy drzewem w sercu wyrośnie, to tylko chyba razem z sercem, wyrwać je można. Henryk Sienkiewicz

jak drzewo: sama z siebie rośnie, głęboko zapuszcza korzenie w całą istotę człowieka i nieraz, na ruinie serca, dalej się zieleni. Victor Hugo

poniedziałek, 13 lutego 2023

Pisanie odręczne a pamięć

Tworzenie notatki na kartce papieru, a nie w komputerze pobudza dodatkowe obszary w mózgu, dzięki czemu łatwiej zapamiętuje się informacje, są to bszary związane z językiem, wizualizacją, pamięcią i przetwarzaniem informacji przestrzennych, które potem można zwizualizować w pamięci. TUTAJ

niedziela, 12 lutego 2023

Co by było gdyby... Znaczenie pamięci 2/2

Jak ważna jest dobra pamięć u księgowego przy starannym prowadzeniu ksiąg. Czy człowiek o słabej pamięci nie będzie pomijał niektórych pozycji w książce, gdy wypadnie odłożyć wpisanie na później. Już samo szukanie faktur zajmie człowiekowi roztargnionemu więcej czasu niż temu co posiada pamięć dobrą. Grający w karty, też obok zasad samej gry musi pamiętać wszystkie te karty, które wyszły. Myśląc dobry szachista - mamy wyobrażenie doskonałej pamięci, taki człowiek wcześniej planuje posunięcia i je pamięta. 1/2

piątek, 10 lutego 2023

Co by było gdyby... Znaczenie pamięci 1/2

Proszę sobie wyobrazić księdza, który nie może polegać na swojej pamięci. Ma kartkę przed sobą i przy każdym słowie zagląda do notatek. Rezultat jest taki, że kazanie nie wywiera wrażenia na słuchaczach. 
Wyobraźmy sobie lekarza, który ma słabą pamięć. Może zapomnieć odwiedzić chorego, albo wezwany niespodziewanie może nie przypomnieć sobie odpowiedniego lekarstwa. Zapisze pierwsze jakie przyjdzie mu do głowy, a w domu sprawdza jakie należało zalecić, tymczasem stan chorego pogarsza się. A co z nauczycielem, który nie ma dobrej pamięci i nie jest w stanie mówić własnymi słowami, tylko czyta z podręcznika? Czy jest w stanie przykłuć uwagę swoich uczniów do nauczanego przedmiotu? 

czwartek, 9 lutego 2023

Ćwiczenie koncentracji

Czy umiesz słuchać?
Polecenie dla dzieci: 
I. Zamknijcie oczy. Zacznijcie słuchać. Nazywajcie w myślach wszystko co słyszycie. Swobodnie przeskakujcie z dźwięku na dźwięk. Posiedzimy tak przez 5 minut. 
II. Teraz posłuchajcie bicia serca, swojego oddechu, odgłosu przejeżdżającego samochodu, śpiewu ptaków ...(wybieramy, te dźwięki, które faktycznie słychać).


sobota, 4 lutego 2023

A to ciekawe...

Surowy nauczyciel zwiększa wytwarzanie kortyzolu, hormonu stresu.Ten, który potrafi sprawić, że jego przedmiot jest ciekawy wprowadza w ruch dopaminę, która wzmacnia połączenia synaptyczne. Ten, który nawiązuje z uczniami bliższy kontakt, przyczynia się do wytwarzania w ich układach mózgowych acetylocholiny, neuromodulatora uwagi. Ten, który wprowadza różne nowości, tym samym wspiera rozprzestrzenianie się noradrenaliny, która wpływa pozytywnie na koncentrację, a w dłuższej perspektywie na przywiązanie do nauki.

piątek, 3 lutego 2023

środa, 1 lutego 2023

Warte przemyślenia

Dzieci zawsze chętnie robią to, co rodzice robią, a nie mówią.
Zatem jeśli mówisz, że mają czytać a sam siedzisz przed TV to łatwo zauważyć, jak sprzeczne sygnały przekazujesz. Niech czytanie stanie się nawykiem. Już teraz wyłącz telewizor.