niedziela, 29 kwietnia 2018

Dowcip a pamięć

żródło
Mamy mniej kłopotów z przypominaniem sobie informacji jeśli są podane w żartobliwej formie, żart przyciąga uwagę, zapada w pamięć bardziej niż neutralne, suche fakty.
Uwaga: Nie każdego śmieszą te same rzeczy.

sobota, 28 kwietnia 2018

Mapa myśli

Dużo informacji zapamiętujemy podczas rysowania. Jeśli nie korzystamy z obrazków, to tak jakbyśmy wiązali sobie jedną rękę za plecami.

piątek, 27 kwietnia 2018

Rola ilustracji w nauczaniu

Większość ludzi nie ma specjalistycznej wiedzy z zakresu matematyki i w związku z tym z zinterpretowaniem suchych danych. Ilustracja pomaga, przyswoić tego typu informacje.

czwartek, 26 kwietnia 2018

Jak nie dać się stresowi?

1. nigdy, przenigdy się nie poddawaj
2. omijaj sytuacje stresogenne
3. opowiedz komuś o swoim kłopocie
4. nie wałkuj niczego godzinami
5. nie ratuj się słodyczami
6. popraw samopoczucie
7. ćwicz oddech
8. ruszaj się
9. nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, zgłoś się do osoby, która to opanowała
10. rób od razu wszystko, co "wisi Ci nad głową"
11. nie sięgaj po specyfiki uspokajające
12. zajmij się cudzym problemem Cogito 5/2018

wtorek, 24 kwietnia 2018

poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Metaforyzowanie

Książka jest jak ...

jak spadochron, dopóki jest zamknięta nie ma z niej pożytku;
jak narkotyk, po zażyciu chcemy więcej;
jak mapa, wskazuje różne drogi wyjścia z sytuacji;

niedziela, 22 kwietnia 2018

Warto pomyśleć

Z budowaniem wizerunku jest jak w słowach Johna F. Kennedy'ego
"To wszystko nie będzie ukończone przez pierwsze sto dni, ani nie będzie ukończone przez tysiąc dni, ani też za kadencji tego rządu, ani nawet za naszego życia na tej planecie. Ale zaczynajmy." To praca na całe życie. 
Personel i zarządzanie 3/2018

sobota, 21 kwietnia 2018

Inni o uczeniu się

Świadomość, że robimy coś dobrze, to świetne uczucie. Fajnie jest wiedzieć więcej. Szerszy wachlarz możliwości przynosi ogromną frajdę. 
Katy Sierra

Każda nowa umiejętność wymaga cierpliwości i czasu na jej przyswojenie, jednak kiedy tak się stanie pozwala na odczuwanie przyjemności.

piątek, 20 kwietnia 2018

Metaforyzowanie

Czas jest jak...
Czas jest jak wiatr, a my jak fale (Algernon Charles Swinburne).
Czas jest chirurgiem, który wykonuje na człowieku swoją własną operację (Tony Parsons).
Czas przypomina gangrenę. Nikt nie wie, co się stanie, następują nieoczekiwane zmiany (Haruki Murakami).
Czas to potwór, którego nie można okiełznać rozumem (Simon Birch).
Czas to nie droga szybkiego ruchu pomiędzy kołyską a grobem; czas - to miejsce na zaparkowanie pod słońcem (Phil Bosmans).
Czas bezlitosna potworność. Lecą godziny, dni, tygodnie, bez znaczenia i wagi, aż raptem sekunda i okazuje się, że nie sposób jej cofnąć, nie sposób wymazać (Aleksander Minkowski).

środa, 18 kwietnia 2018

Warto pomyśleć

Jeśli studenci są proszeni i przygotowanie prezentacji na forum grupy, jakość pierwszych wystąpień ustala poprzeczkę dla kolejnych. 
Mechanizm ten opisał Robert Cialdini jako społeczny dowód słuszności.

wtorek, 17 kwietnia 2018

Współpraca w działaniach edukacyjnych

Jeżeli nauka przybiera formę współpracy pomaga utrzymać skupienie.
Amerykański matematyk Philip Uri Treisman zastanawiał się nad przyczyną słabych wyników swoich studentów, należących do mniejszości etnicznych (Afroamerykanów, Latynosów). Kiedy porównał nawyki uczenia się u studentów z problemami i u osiągających znacznie lepsze wyniki, okazało się, że ci drudzy uczą się razem. Studenci z Azji uczyli się w grupach, wspierali się, a studenci pochodzenia nieazjatyckiego pracowali bardzo ciężko, ale indywidualnie. Gdy zlecił im pracę razem zaczęli osiągać lepsze wyniki.

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Uwierzyłbyś, że...

poranna aktywność fizyczna poprawia koncentrację. 
Większość osób po ćwiczeniach czuje się bardziej rześko, ten efekt utrzymuje się nawet po ok. czterech godzinach, twierdzą duńscy naukowcy .

niedziela, 15 kwietnia 2018

O ciekawości

Czy zauważyłeś, że niektóre nagłówki gazet, przyciągają Twoją uwagę. Przyciągają uwagę i skłaniają do czytania (a. klikania tych linków). Nagłówki  ukrywają część informacji i właśnie tym tak przyciągają. 
Prof. George Loewenstein, opisuje ciekawość jako "uczucie pojawiające się, kiedy uwaga zostaje skupiona na luce w czyjejś wiedzy. Takie luki powodują uczucie braku, zwane ciekawością. Osoba, która jest czegoś ciekawa, jest zmotywowana do poszukiwania brakujących informacji, aby zmniejszyć bądź wyeliminować uczucie braku".

piątek, 13 kwietnia 2018

Dlaczego opowieści mają wpływ na przyswajanie wiedzy?

Dobrze opowiedziana historia zostanie nam na długo w pamięci.

  • Kiedy ktoś zaczyna opowiadać, instynktownie oczekujemy, że istnieje interesujący powód dla którego ktoś zaczął i dlatego powinniśmy słuchać.
  • Opowieści budują napięcie.
  • Opowieści mają porządek chronologiczny, który jest przydatny w trakcie przypominania sobie szczegółów danej historii.

środa, 11 kwietnia 2018

Teraz vs. później

Gdybyś miał ocenić jak bardzo interesuje Cię film o podłączeniu urządzenia wielofunkcyjnego, odpowiedziałbyś: 1) nie zainteresowany 2) średnio 3) bardzo zainteresowany? Dla większości z nas nie jest to interesujący temat. 
Wyobraź sobie, że masz pół godziny na zeskanowanie swojego CV, żeby zdążyć ze swoją ofertą do pracodawcy? Jak bardzo teraz interesuje Cię ten film? Twoje zainteresowanie nie zmieniło się, że w drugim przypadku film był inny. 
Wniosek: materiały  edukacyjne mają dla nas największą wartość i korzystamy z nich wtedy, gdy są nam potrzebne, i jeśli natychmiast możemy wykorzystać zdobytą wiedzę, nie mamy problemu z koncentracją.

wtorek, 10 kwietnia 2018

Kierunek: Wrocław

8.04.2018 - byłam opiekunem podczas wycieczki.

Młodzież ZST zobaczyła rozwiązania KNX w inteligentnym domu pod Wrocławiem, dodatkowo z 49 piętra najwyższego budynku w Polsce - panoramę Wrocławia. 
Wyjazd zorganizowano w ramach projektu "Zawodowa współpraca" współfinansowanego z EFS.
Kolejne 18, 22 kwiecień i 17, 21  czerwiec.

poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Postaw na jakość

Każdy może mieć pomysły - cała sztuka polega na tym, aby nie marnować całej libry papieru, na wyrażenie myśli, którą należałoby zawrzeć w jednym, elegancko skrojonym akapicie. Mark Twain

niedziela, 8 kwietnia 2018

Uwierzyłbyś, że...

Uczestnicy pewnego badania (Shiv, 1999) zostali poproszeni o zapamiętanie dwu- albo siedmiocyfrowej liczby. Następnie zaproponowano im sałatkę albo kawałek ciasta, do wyboru. W grupie, która zdecydowała się zapamiętać siedmiocyfrową liczbę, dwa razy więcej osób wybierało ciasto. 
Wniosek: zasoby pamięci, skupienia i kontroli są ograniczone. Jeśli zmuszamy się do słuchania wykładu, to tylko przez pewien czas siłą woli zachowamy skupienie.

piątek, 6 kwietnia 2018

A to ciekawe

Badania Rossa Allowaya sugerują, że bieganie boso może mieć korzystny wpływ na pamięć roboczą, wymaga bowiem dużej koncentracji, co stanowi rodzaj treningu mózgu.
Charaktery 4/2018

czwartek, 5 kwietnia 2018

Uczenie się na pamięć

Jeśli powtórzysz materiał wielokrotnie, trafi on do pamięci długotrwałej, jednak jeśli nie wykorzystywałeś tych informacji w różnym kontekście, utrudni Ci to zastosowanie ich w różnych sytuacjach.

środa, 4 kwietnia 2018

Powtarzanie

Kiedy uczysz się nowego materiału, pobudzasz swoje neurony do tworzenia nowych połączeń TUTAJ
By zapamiętać przerobiony materiał na dłużej, trzeba go powtarzać i ćwiczyć. Za każdym razem gdy powtarzamy połączenia neuronowe wzmacniają się. Tak jak zarośnie mało uczęszczana ścieżka, tak połączenia, które nie są wzmacniane ulegną osłabieniu lub zupełnie zanikną. 

wtorek, 3 kwietnia 2018