wtorek, 31 października 2023

poniedziałek, 30 października 2023

A to ciekawe

Uczuciem wdzięczności zajęła się nauka: praktykowanie wdzięczności prowadzi do aktywacji obszarów mózgu związanych z nagrodą i przyjemnością (jądro półleżące i zakręt obręczy). Wywołuje to uczucie satysfakcji i pozytywnych emocji. 
Zmienia się sposób w jaki postrzegamy świat. 

Wdzięczność jest jak magnes. Im bardziej wdzięczny jesteś, tym więcej masz powodów, za które możesz być wdzięczny. Iyania Vanzant

Wdzięczność jest czymś więcej niż największą cnotą. Jest matką wszystkich cnót. Cyceron
Przed snem zapisz 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczny tego dnia.

niedziela, 29 października 2023

O ciekawości

Albert Einstein powiedział: "Najważniejsze, to nie przestawać pytać. Ciekawość ma swoją rację bytu." 

Naukowcy zdobywają coraz więcej dowodów na to, że ciekawość jest skorelowana z kreatywnością, inteligencją, zdolnością uczenia się i zapamiętywania oraz rozwiązywaniem problemów. Wyniki badań („Neuron” 22 października 2014 roku) sugerują, że kiedy budzi się w nas ciekawość, w mózgu zachodzą zmiany chemiczne ułatwiające uczenie się i zapamiętywanie informacji. 

Ciekawość i pogłębianie wiedzy nawzajem się napędzają: im więcej wiemy, tym więcej chcemy wiedzieć.

sobota, 28 października 2023

Metaforyzowanie

Otwieranie e-maili bez zastanowienia przypomina otwieranie drzwi frontowych bez spoglądania przez wizjer: może być niebezpieczne.

czwartek, 26 października 2023

Metaforyzowanie

Działanie bez planu jest jak budowanie domu bez projektu.

Planowanie bez działania jest jak śnienie na jawie, a działanie bez planowania jest jak nocny koszmar - przysłowie japońskie

środa, 25 października 2023

Uwierzyłbyś, że...

Generał G. Marshall na konferencjach prasowych dawał popisy niezwykłej pamięci. Najpierw wysłuchiwał wszystkich pytań - nie notował ani ich treści, ani nazwisk pytających - po czym w tej samej kolejności udzielał wyczerpujących odpowiedzi właściwym osobom.

wtorek, 24 października 2023

A to ciekawe

św. Antoni Padewski imponował perfekcyjną znajomością całej Biblii. Do dziś uważa się go, za świętego od pamięci.

poniedziałek, 23 października 2023

Ruch jako lekarstwo

Kiedy czujesz się przygnębiona tym, że coś nie poszło Ci w domu, pracy wiedz, że już tak prosta czynność jak krótki spacer po lesie, czy szybka kąpiel może powstrzymać spiralę negatywnych myśli. 

sobota, 21 października 2023

A to ciekawe

Jak ludzie czytają teksty w internecie?

Wg badania ludzie nie czytają: 79 proc. skanuje tekst a 16 proc. czyta (słowo po słowie).

piątek, 20 października 2023

Uważność

Wielokrotnie piłeś herbatę i nawet o tym nie wiedziałeś, ponieważ byłeś zaabsorbowany troskami. Jeżeli nie wiesz, jak pić herbatę w uważny sposób i z należytym skupieniem, tak naprawdę nie pijesz herbaty. Pijesz swój strach, smutek, gniew zamykając sobie w ten sposób drogę do szczęścia. Thich Nhat Hanh

środa, 18 października 2023

Sposoby na zapamiętywanie

Jeśli masz trudności z przypomnieniem sobie, gdzie zostawiłeś portfel czy klucze, wprowadź rutynę. Za każdym razem gdy przychodzisz do domu kładź kucze w tym samym miejscu, ułatwi to Ci życie. 

TUTAJ

wtorek, 17 października 2023

Na stres

Przyszłość przychodzi do nas sekunda po sekundzie. To taka ilość czasu, z którą większość z nas potrafi sobie poradzić. 

poniedziałek, 16 października 2023

Rodzaje czytania

a) przeglądanie (skimming) służy stworzeniu ogólnego obrazu zagadnienia przedstawionego w tekście. Tytuły, podtytuły, ilustracje zapisane są wytłuszczonym drukiem.

b) wyszukiwanie (scanning) dotyczy pozyskiwania informacji potrzebnych w konkretnym celu. Nie wymaga czytania każdego pojedynczego słowa, przydatne podczas szukania w tekście konkretnych faktów.

c) czytanie słowo po słowie - tradycyjna metoda czytania tekstu, w której czytanie odbywa się w sposób linearny, a informacje pozyskuje się stopniowo.  Wymaga dużego skupienia i umiejętności sekwencyjnego myślenia.

d) czytanie dla przyjemności, dotyczy obcowania z literaturą piękną czy kontaktu z prasą.

Jeżeli występują trudności ze zrozumieniem tekstu, to warto wykorzystać po kolei trzy pierwsze z przywołanych technik, zaczynając od przeglądania, które pomoże stworzyć ogólny zarys tekstu. Katarzyna Bogdanowicz

sobota, 14 października 2023

Sposoby na zapamiętywanie

Sposoby te wiążą się ze zrobieniem czegoś niezwykłego, np. 

jeśli chcesz pamiętać o zrobieniu czegoś, umieść zegarek na prawej ręce

jeśli chcesz mieć pewność, że nie zapomnisz oddać książek do biblioteki, połóż na nich kluczyki od samochodu, nie możesz przecież pojechać gdziekolwiek bez kluczyków.

piątek, 13 października 2023

Uważność

Szklanka wdzięczności

Wyobraź sobie szklankę, którą każdego wieczoru napełniasz samymi przyjemnymi rzeczami, jakie wydarzyły się w ciągu dnia. Oczami wyobraźni dodawaj - sytuacje, osoby, zwierzęta - wszystko co było wspaniałe, co sprawiło, że jesteś wdzięczny.


czwartek, 12 października 2023

Warte przemyślenia

Goldberg 
przestrzega: 
„Lenistwo umysłowe w młodości zagraża twojemu mózgowi w wieku mocno dojrzałym. Intensywne życie umysłowe nie powinno nigdy ustać. Może i musi trwać do późnej starości”

wtorek, 10 października 2023

Prokrastynacja. Techniki radzenia sobie z nią

Jak się bronić przed pokusą odkładania:

1. Podziel zadania na mniejsze etapy.

2. Wyznacz terminy.

3. Eliminuj rozpraszacze.

4. Nagradzaj się po osiągnięciu celu.

zobacz TUTAJ

sobota, 7 października 2023

Dlaczego zapominamy? 2/2

Interferencja. To czego nauczyłeś się w przeszłości może interferować z tym, czego nauczyłeś się ostatnio. To czego uczysz się teraz, może negatywnie wpłynąć na skuteczność  odtwarzania informacji zaabsorbowanych w przeszłości. 

Brak przywołujących bodźców. Być może byłeś w sytuacji , w której nie mogłeś sobie czegoś przypomnieć a pojawiło się nagle, gdy zobaczyłeś jakiś "wyzwalacz".

piątek, 6 października 2023

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Kiedy mamy pomnożyć 8 x 32, możemy to robić w ten sposób: mnożymy 8 x 30 = 240 potem 8 x 2 =16 i dodajemy w myślach, czyli 256, a co robi dzisiejsza młodzież: wyjmuje kalkulator (smartfon). Licząc w pamięci zmuszamy mózg do wysiłku.

czwartek, 5 października 2023

Dlaczego zapominamy? 1/2

Prawa zapominania:

Zanik pamięci. Zatarty (bo nieużywany) ślad pamięciowy niknie, zarasta niczym nieużywana ścieżka w lesie.

Represja. Nieprzyjemne sytuacje są spychane do podświadomości, która blokuje (skutecznie) do nich dostęp. 

Zniekształcenia. Pamięć przy odtwarzaniu może przekręcać zapamiętane informacje. Np. w praktyce sądowej zadając odpowiednio sformułowane pytanie możemy uzyskać szczere potwierdzenie faktu, który nigdy nie istniał: Jakiego koloru był płaszcz ofiary? ... a w rzeczywistości ofiara wcale mogła go nie mieć. 2/2

środa, 4 października 2023

Motywy uczenia się dzieci i młodzieży

G. Rosenfeld: 

1. uczenie jako cel sam w sobie, 2. uczenie się w celach korzyści osobistych, 3. uczenie się ze względu na utożsamianie się z grupą, 4. pragnienie wyróżnienia i uniknięcie niepowodzenia, zawstydzenia z powodu nie wykonania zadań, 5. uczenie się ze względu na nacisk i przymus rodziców, 6. poczucie wewnętrznego obowiązku, 7. praktyczne cele życiowe, 8. uczenie się ze względu na potrzebę społeczną.

Z. Włodarski twierdzi, że jedne grupy motywów występują u uczniów dobrych (poznawcze, społeczno-ideowe) inne u uczniów słabych (praktyczno-szkolne, lękowe).

wtorek, 3 października 2023

niedziela, 1 października 2023

Warte przemyślenia

Co zabija wyobraźnię?
Porzuciliśmy czytanie na rzecz bezmyślnego oglądania telewizji/sprawdzania telefonu.
Ignorujemy twórczą potęgę ciszy, samotności.