poniedziałek, 31 października 2022

Uwierzyłbyś, że...

Niezdolność do dobrowolnego tworzenia obrazów mentalnych w umyśle to afantazja.

Gdy nie potrafimy wyobrazić sobie jak mógłby wyglądać nasz ogród, gdy nie potrafimy liczyć baranów przed snem, jest to właśnie afantazja. Zjawisko to po raz pierwszy opisał Francis Galton w 1880 roku. Źródło

niedziela, 30 października 2022

Ćwiczenie myślenia twórczego

Określenia.

Czas jest powolny, gdy czekasz! Czas jest szybki, gdy się spóźniasz! Czas jest zabójczy, gdy jesteś smutny! Czas jest krótki, gdy jesteś szczęśliwy! Czas jest nieskończony, gdy odczuwasz ból! Czas jest długi, gdy kiedy czujesz się znudzony! Za każdym razem czas jest określany przez twoje uczucia i twoje warunki psychiczne, a nie przez zegary. Więc miłego czasu zawsze.

sobota, 29 października 2022

Dobre samopoczucie służy mózgowi

W 2008 r. w badaniu podłużnym, naukowcy z Uniwersytetu Cambridge dokonali pomiaru dobrostanu psychicznego ponad 11 tyś. osób w wieku powyżej 50 lat. Każda z nich wykonała również zestaw testów poznawczych, dotyczących pamięci, szybkości myślenia oraz uwagi. Okazało się, że osoby które miały wyższe wyniki na skali samopoczucia psychicznego, zdecydowanie przewyższały pozostałe pod względem zdolności poznawczych. Ustalenia te potwierdziły się w 2018 r. Wniosek: Im lepiej się czujemy psychicznie, tym bardziej służy to mózgowi. 

piątek, 28 października 2022

A to ciekawe

Nauka nowego języka w dowolnym wieku powiększa mózg. W 2012 roku porównano studentów lingwistyki Szweckiej Akademii Sił Zbrojnych z grupą kontrolną złożoną ze studentów niepoznających języków - obie grupy wykonywały przez 3 miesiące zadania o takim samym stopniu trudności. Naukowcy zrobili skany ich mózgu przed i po tym okresie. Mózg studentów lingwistyki był większy w hipokampie, w zakręcie środkowym kory czołowej; u studentów w grupie kontrolnej nie wykryto zmiany wielkości. Tylko nauka trudnych rzeczy rozwija mózg: największe zmiany objętości zaobserwowano u osób dla których ćwiczenia były największym wyzwaniem i które musiały włożyć w nie najwięcej wysiłku. Nie pozwól, aby wiek ograniczał różnorodność twoich aktywności. 

czwartek, 27 października 2022

Powody do spania

1. Ułatwia tworzenie nowych synaps (połączeń między komórkami nerwowymi) - utrwala wspomnienia, doświadczenia.

2. Pozwala pozbyć się nieistotnych synaps, a dzięki temu zapobiec przeciążeniu wyższych partii mózgu (kory).

3. Odtruwa mózg, usuwając szkodliwe cząsteczki białkowe (np. betaamyloid, który wiąże się z otępieniem).

4. Ułatwia mózgowi regenerację dzięki usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii oraz wolnych rodników, które powodują stres oksydacyjny w komórkach mózgowych. "Doładuj swój mózg. Jak zwiększyć sprawność..."

wtorek, 25 października 2022

Siła uczenia się

Nie wyobrażam sobie niczego bardziej wartego nauki niż nauka uczenia się. To jak posiadanie pieniędzy w banku na procent składany. David PerkinsProjekt Zero, Uniwersytet Harvarda

Uczniowie, którzy są bardziej pewni własnej zdolności uczenia się szybciej i lepiej się uczą, czerpią przyjemność z uczenia się. 

poniedziałek, 24 października 2022

"Zielona siłownia"

czyli przebywanie na świeżym powietrzu. 
Piesze wycieczki, wspinaczka, wędkarstwo, uprawianie ogródka, koszenie trawnika...
Kontakt z naturą wpływa na kondycję mózgu. Przeciwdziała stresowi i lękom, poprawia samoocenę, zwalcza negatywne emocje i uczucia (napięcie, złość, przygnębienie).


niedziela, 23 października 2022

Najlepsze ćwiczenie szybkości czytania

... więcej czytania. 

Słowa, które znamy, np. "las" czytamy szybciej niż słowa rzadziej spotykane jak, np. "szacowanie". Jeśli trafimy na słowo, które nigdy wcześniej nie widzieliśmy, np. "maltodekstryna" szybkość czytania chwilowo spada i spada też stopień zrozumienia (o ile w tekście nie jest to wyjaśnione). Wniosek: czytaj różne teksty, poszerzaj zasób słów.

sobota, 22 października 2022

piątek, 21 października 2022

Senioralia 2022

Od 10:00 byłam na Senioraliach z propozycją treningu pamięci dla seniorów. 

Na rozgrzewkę przygotowałam ćwiczenie z myślenia twórczego - TUTAJZainteresowani mogli sprawdzić też swoją pamięć.

Miejsce: Hala Sportowa


 

czwartek, 20 października 2022

Zarządzanie uwagą

Skup się na jednym zadaniu na raz. Wielozadaniowość się nie sprawdza. 

Czy rozmawiałeś z kimś, kto próbował wykonać wiele zadań jednocześnie? Twój rozmówca miał pewnie duże trudności ze skoncentrowaniem się na rozmowie, a tym samym nie był w stanie wnieść do niej żadnej wartości. Czy oglądałeś TV i jednocześnie czytałeś książkę? Pewnie nie byłeś w stanie przypomnieć sobie żadnych szczegółów z książki i programu telewizyjnego. Problemy te wynikały z braku koncentracji, która była efektem dążenia do osiągnięcia wielozadaniowości.

środa, 19 października 2022

Myśl pozytywnie

"Niemożliwe" to tylko wielkie słowo rzucane przez maluczkich, którym łatwiej jest żyć w zastanym świecie, niż szukać w sobie siły, żeby go zmieniać. Niemożliwe to nie fakt. To opinia. Niemożliwe to nie deklaracja. To wyzwanie. Niemożliwe to potencjał. Niemożliwe jest tymczasowe. Niemożliwe nie istnieje. Muhammad Ali

poniedziałek, 17 października 2022

Zarządzanie uwagą

Wyłącz telefon. Przekonasz się, że lepiej i łatwiej skupisz się na zadaniu. 

W pewnym eksperymencie brało udział 212 ochotników. Podzielono ich na trzy grupy: I - tych co otrzymywali połączenia telefoniczne, II - tych co otrzymywali SMS i III - tych co nie otrzymywali żadnych powiadomień. Wniosek: Przychodzące powiadomienia, które nie mają związku z wykonywaną pracą zaburzają koncentrację. "Męczą" tak długo, aż sprawdzi się wiadomość.

niedziela, 16 października 2022

O szczęściu

Szczęśliwi ci, którzy widzą piękno w miejscach zwykłych, tam gdzie inni tego nie widzą! Wszystko jest piękne, wystarczy tylko umieć dobrze spojrzeć. Camille Pissarro

Co dziś pięknego zauważyłeś?

sobota, 15 października 2022

Zarządzanie uwagą

Im dłużej się uczysz, tym trudniej utrzymać koncentrację. Rób częste przerwy. 

Wykorzystaj technikę Pomodoro TUTAJ, zaplanuj sobie krótkie drzemki (10-30 minut), idź na krótki spacer, nawet zwykłe oglądanie zdjęć przyrody może mieć efekt regenerujący.

środa, 12 października 2022

Zarządzanie uwagą

Zrób listę zadań do załatwienia - pozwala to na lepsze skoncentrowanie się na pracy. Nie musisz się obawiać, że o czymś zapomnisz. Niedokończone zadania przyciągają więcej uwagi, pozostają w naszej głowie i negatywnie wpływają na naszą koncentrację. Umieszczając je na liście, usuwamy je z kory przedczołowej, obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć krótkotrwałą i nie będą nas rozpraszać
.

wtorek, 11 października 2022

poniedziałek, 10 października 2022

Warte przemyślenia

Zbadaj życie najlepszych i najbardziej owocnych ludzi i zadaj sobie pytanie, czy drzewo, które ma wyrosnąć na dumną wysokość, może obejść się bez złej pogody i burz; czy nieszczęście i wieczny opór nie należą do sprzyjających warunków, bez których żaden wielki wzrost nawet cnoty jest prawnie niemożliwy.
Friedrich Nietzsche
Przeciwności losu niezbędne są do rozwoju. 
Zobacz projekt Biosfera 2.

niedziela, 9 października 2022

Czy wiesz, że

Mózg jest wrażliwy na utratę wody, dlatego pij zanim poczujesz pragnienie. Gdy czujemy silne pragnienie, już mamy deficyt wody na poziomie 1-1,5 litra. 

Nawet niewielki jej deficyt szkodzi pracy mózgu, a jeśli się utrzymuje, staje się zły także dla zdrowia mózgu. Odwodnienie negatywnie wpływa na uwagę, pamięć krótkotrwałą, a także na nastrój. W jednym z badań grupa mężczyzn w wieku 19-24 lat pozostawała odwodniona przez 36 godzin, a następnie poddana serii testów. W stanie odwodnienia badani mieli niższy wskaźnik nastroju, wyższy zmęczenia, gorszą uwagę, pamięć i szybkość reakcji. 

piątek, 7 października 2022

Światowy Dzień Uśmiechu

Jeśli zobaczysz kogoś bez uśmiechu daj mu jeden ze swoich. Autor poszukiwany

Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem, i tak małe dzieci "szczerzą" zęby kilkaset razy w ciągu dnia, a u dorosłych liczba ta spada 10-krotnie. 

Uśmiechaj się życiu prosto w twarz. Autor poszukiwany

Pomysłodawcą tego radosnego dnia jest amerykański artysta reklamowy Harvey Ball, autor buźki "smiley face". Obchodzone jest od 1999 roku, w pierwszy piątek października. Zobacz TUTAJ

czwartek, 6 października 2022

Metaforyzowanie

Przyszłość jest jak...

Przyszłość jest jak książka, której jeszcze dotychczas nie czytaliśmy. Karol May

Podobne TUTAJ

środa, 5 października 2022

Umiejętność koncentracji. Korzyści

1. Terminowość (skupiasz się na zadaniu) 2. Trzeźwość umysłu 3. Siła charakteru (determinacja, zaciętość, samozaparcie, umiejętność koncentracji, aby pokonać przeszkody) 4. Stanowczość i zdecydowanie w działaniu (umiejętność skoncentrowania się na problemie) 5. Zapamiętywanie nowych informacji 6. Pewność siebie

wtorek, 4 października 2022

Zarządzanie koncentracją

Przeszkody utrudniające koncentrację.

1. Zmęczenie psychiczne (brak snu) 2. Niepokój 3. Stres 4. Zakłócenia (ciągłe SMSy) 5. Rozbiegane myśli (niezwiązane z nauką) 6. Nierozwiązane problemy (kłótnie) 7. Brak jasnego planu 8. Bałagan na biurku 9. Media społecznościowe 10. Twój smartfon (powiadomienia)

Zobacz TUTAJ

poniedziałek, 3 października 2022

Dlaczego tracimy koncentrację?

Zaburzenia koncentracji 

1. Brak zainteresowania 2. Negatywne emocje 3. Słaba organizacja dnia 4. Niski poziom energii (dieta, sen, ruch) 5. Brak kontroli nad swoim czasem

Zobacz TUTAJ

niedziela, 2 października 2022

O potrzebie czytania

Książki są lekarstwem dla umysłu. Demokryt

Naukowcy testowali, czy czytanie powieści powoduje wymierne zmiany w mózgu i jak długo się one utrzymują? TUTAJ

Tak, wywołuje aktywność w mózgu, pobudza neurony do pracy co może skutkować powstawaniem nowych połączeń nerwowych.

Podobne TUTAJ

sobota, 1 października 2022

Na stres

Od stycznia 2020 do 31 stycznia 2021 przybyło nam 53,2 mln na całym świecie - z powodu pLandemii - przypadków zaburzeń depresyjnych i 76,2 mln przypadków zaburzeń lękowych.

Źródło: Lancet